Часті питання про коронавірусну інфекцію

Відповіді питання щодо коронавірусу

Коронавірусна інфекція COVID-19 – гостре вірусне захворювання, яке уражає дихальну систему та шлунково-кишковий тракт. Це інфекційна хвороба, яка виникла вперше у грудні 2019 року в портовому місті Ухань, Китай. Хвороба почалася як спалах, який розвинувся у пандемію. Причиною хвороби став коронавірус SARS-CoV-2 (стара назва 2019-nCoV), циркуляція якого в людській популяції була до грудня 2019 року невідомою.

Коронавіруси – це велике сімейство вірусів, які можуть спричинити захворювання у тварин чи людини. У людей відомо, що кілька коронавірусів викликають респіраторні інфекції, починаючи від звичайної застуди до більш важких захворювань, таких як Близькосхідний респіраторний синдром (MERS) та тяжкий гострий респіраторний синдром (ГРВІ). Останній виявлений коронавірус викликає коронавірусну хворобу COVID-19.

Пандемію цієї хвороби наразі Всесвітня організація охорони здоров’я визнала надзвичайною ситуацією в галузі міжнародної охорони здоров’я та внесла заходи з боротьби проти неї до тимчасових рекомендацій згідно з Міжнародними медико-санітарними правилами 2005 року.

ВООЗ також внесла до ММСП 2005 року назву хвороби «2019-nCoV acute respiratory disease» (гостра респіраторна хвороба, яку спричинює коронавірус 2019-nCoV). Щоб уникнути стигматизації, пов’язаної з географічним регіоном, де виникли перші випадки захворювання, а також з расовою приналежністю, ВООЗ затвердила зрештою офіційну назву захворювання як «коронавірусна хвороба 2019» або COVID-19.

Найпоширеніші симптоми COVID-19 - лихоманка, сухий кашель та втома. У деяких пацієнтів можуть виникати головні болі, закладеність носа, біль у горлі або діарея.

Ці симптоми, як правило, легкі і починаються поступово. Деякі люди заражаються, але мають лише дуже легкі симптоми.

Більшість людей (близько 80%) одужують, не потребуючи лікарняного лікування. Приблизно 1 з кожних 5 людей, які захворіли на COVID-19, тяжко хворіє і у нього розвивається утруднене дихання. Люди похилого віку, а також ті, хто має основні медичні проблеми, такі як високий кров'яний тиск, проблеми з серцем та легкими, діабет або рак, мають високий ризик розвитку серйозних захворювань. Однак кожен може заразитися на COVID-19 і серйозно захворіти. Навіть люди з дуже легкими симптомами COVID-19 можуть передавати вірус.

Якщо у вас незначні симптоми, такі як легкий кашель або легка температура, зазвичай не потрібно звертатися за медичною допомогою. Будьте вдома, самоізолюйтеся та стежте за своїми симптомами. Дотримуйтесь національних рекомендацій щодо самоізоляції.

Зателефонуйте до сімейного лікаря та повідомте його про свої симптоми. Як що він визнає за необхідне, то призначить прийом в лікарні або полікліниці. Коли ви відвідуєте медичний заклад, надягайте маску, тримайтеся на відстані не менше 1 метра від інших людей (якщо це можливо) і не торкайтеся поверхонь руками.

Негайно зверніться за медичною допомогою, якщо у вас є труднощі з диханням або біль / тиск у грудях. Якщо можливо, заздалегідь зателефонуйте своєму сімейному лікарю, щоб він / вона направила вас до потрібного медичного закладу.

Людина може заразитися на COVID-19 від інших людей-носіїв вірусу. Хвороба поширюється в основному від людини до людини через невеликі крапельки з носа чи рота, під час кашлю, чхання або під час спілкування. Ці краплі відносно важкі, далеко не подорожують і швидко опускаються на землю або підлогу. Люди можуть заразитися на COVID-19, якщо вони вдихають ці краплі від людини, зараженої вірусом. Ось чому важливо триматися на відстані не менше 1-1,5 метра від інших.

Ці краплі можуть приземлятися на предмети та поверхні навколо людини, такі як столи, дверні ручки та поручні. Люди можуть заразитися, торкаючись цих предметів чи поверхонь, а потім торкаючись очей, носа чи рота. Ось чому важливо регулярно мити руки з милом або користуватися антисептиками на основі спирту.

ВООЗ проводить оцінку поточних досліджень щодо шляхів поширення COVID-19 і надалі ділиться оновленими результатами.

Перебіг хвороби, яка виникає в наслідок зараження вірусом SARS-CoV-2 залежить від імунітету людини. Імунітет – це сукупність захисних механізмів, які допомагають організму боротися з чужорідними чинниками: бактеріями, вірусами, найпростішими, гельмінтами, їхніми токсинами, різноманітними хімічними речовинами, тощо. Імунітет людини залежить від фізичного стану організму та віку.

Люди похилого віку

Вразливою групою є люди похилого віку та люди з хронічними хворобами і слабким імунітетом – вони більш схильні до розвитку тяжких захворювань.

Медичні працівники

Після фіксації випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом SARS-CoV-2, вразливою групою є медичні працівники.

Особи, які мали прямий фізичний контакт із хворим

Прямий фізичний контакт із хворим на COVID-19 або з інфекційними виділеннями. Наприклад, через рукостискання.

Особи, які перебували у закритому середовищі з хворими

Особи, які перебували у закритому середовищі з хворими на COVID-19 на відстані до 2-х метрів та довше 15-ти хвилин.

COVID-19 в основному поширюється через дихальні краплі, вигнані кимось, хто кашляє або має інші симптоми, такі як лихоманка або втома. У багатьох людей із COVID-19 спостерігаються лише легкі симптоми. Особливо це стосується ранніх стадій захворювання. Можна зловити COVID-19 від людини, яка просто кашляє і не відчуває себе хворою.

Деякі звіти свідчать про те, що люди без симптомів можуть передавати вірус. Ще невідомо, як часто це відбувається. ВООЗ проводить оцінку поточних досліджень з даної теми та продовжить ділитися оновленими висновками.

Для захисту від коронавірусу SARS-CoV-2 достатньо виконувати 6 простих правил:

Правило 1. Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям.

Забезпечте собі та близьким повноцінне харчування, здоровий сон, виконуйте фізичні вправи та підтримуйте водний баланс організму.

Правило 2. Дезінфікуйте особисті речі.

Мобільні телефону, планшети, ноутбуки, окуляри, столи… – все, де може знаходитися та накопичуватися вірус SARS-CoV-2 може стати небезпечним для Вас. Використовуйте дезінфектори для обробки особистих речей після повернення з прогулянки. Особисто це стосується телефонів та планшетів, бо коронавірус може триматися на склі до 92 годин.

Правило 3. Часто мийте руки.

Руки потрібно мити з милом упродовж мінімум 20-ти секунд або можна скористуватися антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60%.

Правило 4. Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ.

Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ, з тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція від людини з підозрою на хворобу повинна бути не меншею за 1,5 метра.

Правило 5. Уникайте дотиків до свого обличчя

Не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота. Пам’ятайте, що вірус SARS-CoV-2 може знаходитися на ваших руках та буде занесений в організм через слизову оболонку очей чи рота. Це може стати причиною виникнення коронавірусної інфекції COVID-19.

Правило 6. Термічно обробляйте продукти.

Не їжте сире м’ясо, м’ясні субпродукти та яйця.

УВАГА!

У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря. Якщо Ви не знаєте номера телефону свого сімейного лікаря, чи не підписали Договір, подзвоніть до найближчої поліклініки або амбулаторії.

Як захистити себе від коронавірусу

Порада 1. Ставте відкриті запитання та слухайте

Спочатку запропонуйте дитині обговорити проблему. Дізнайтеся, що саме вона вже знає, і дозвольте їй визначати напрямок розмови. Якщо Ваше дитинча ще маленьке й не чуло про спалах, можливо, Вам не потрібно підіймати це питання: просто нагадайте їй про гарні гігієнічні вправи, не створюючи нових побоювань.

Переконайтеся, що Ви в безпечному просторі. Нехай дитина скаже все, про що думає про вірус та епідемію, не обмежуйте її у цьому. Допомогти почати розмову може малювання, розповідь, телепередача або інший вид діяльності.

Найголовніше — не применшуйте і не уникайте побоювань дитини. Визнавайте почуття та запевняйте дитину, що боятися — це природно. Покажіть, що ви слухаєте її, приділяючи всю свою увагу. Давайте зрозуміти, що дитина може поговорити з Вами та своїми вчителями, коли захоче.

Порада 2. Будьте чесні: поясніть правду словами, зрозумілими для дітей

Діти мають право на правдиву інформацію про те, що відбувається у світі. Але дорослі несуть відповідальність за те, щоб захистити їх від стресу. Використовуйте мову, відповідну віку, спостерігайте за реакцією своєї дитини та будьте чутливі до рівня тривоги.

Якщо Ви не можете відповісти на запитання, не намагайтеся вигадати правильну відповідь. Використовуйте це як можливість разом попрацювати та ознайомитися з інформацією. Чудовими джерелами є вебсайти міжнародних організацій ЮНІСЕФ та Всесвітня організація охорони здоров’я. Зайдіть разом на ці сайти та спробуйте пошукати потрібну інформацію. Поясніть дитині, що деяка інформація в інтернеті не є точною і краще довіряти експертам.

Порада 3. Покажіть дитині, як захистити себе та своїх друзів

Один із найкращих способів уберегти дитину від коронавірусу SARS-CoV-2 та інших захворювань — просто заохочувати її регулярно мити руки. Це не повинно перетворитися на страшні розмови. Покажіть це відео, щоб зробити навчання цікавим.

Ви також можете показати дітям, як прикривати обличчя під час кашлю чи чхання згином ліктя, пояснити, що краще не перебувати надто близько до людей, у яких є ці симптоми, і попросити їх говорити вам, якщо вони починають відчувати, що у них лихоманка, кашель або ускладнене дихання.

Порада 4. Запевніть дитину, що все буде добре 🙂

Коли ми бачимо безліч сюжетів, які непокоять усіх, на телебаченні чи в інтернеті, здається, що криза просто оточила. Діти можуть не розрізняти зображення на екрані та реальність навколо себе. Вони можуть вірити, що їм загрожує небезпека. Ви допоможете диині впоратися зі стресом, граючи чи відпочиваючи з нєю, коли у Вас є змога. Дотримуйтеся регулярних процедур і розкладу, наскільки це можливо, особливо перед сном, або допомагайте створювати новий розклад у нових умовах.

Якщо у Вашому районі спалах захворювання, нагадайте своїм дітям, що вони, ймовірно, не підхоплять інфекцію, що більшість людей, які мають коронавірус COVID-19, не хворіють тяжко, і що багато дорослих наполегливо працюють над тим, щоб зберегти Вашу родину.

Якщо Ваша дитина почувається погано, поясніть, що їй доведеться залишитися вдома або в лікарні, оскільки це безпечніше для неї та її друзів. Скажіть їй, що Ви знаєте, що часом це важко (можливо, страшно чи нудно), але дотримання правил допоможе зберегти всіх у безпеці.

Порада 5. Перевірте, чи не відчуває Ваша дитина стигму

Спалах коронавірусу приніс численні повідомлення про расову дискримінацію у всьому світі, тому важливо переконатися, що Ваша дитина ані зазнає булінгу, ані сприяє йому.

Поясніть дітям, що коронавірус SARS-CoV-2 не має нічого спільного з тим, який хтось має вигляд, звідки походить чи якою мовою говорить. Якщо дітей обзивають або знущаються над ними в школі або у дворі, вони повинні відчувати і мати змогу безпечно розповісти про це дорослим, яким вони довіряють.

Нагадайте своїм дітям, що кожен і кожна має право бути в безпеці в школі. Знущання — це завжди неправильно, і всі ми повинні робити все, щоб добре ставитися та підтримувати одне одного.

Порада 6. Шукайте помічників

Дітям важливо знати, що люди допомагають одне одному добрими вчинками.

Поділіться зокрема історіями медичних працівників, вчених і молодих людей, які працюють над тим, щоб зупинити спалах. Якщо діти знають, що співчутливі люди докладають зусиль для їхнього захисту, це заспокоює.

Порада 7. Дбайте про себе

Ви краще допоможете дітям, якщо піклуватиметеся про себе. Діти бачать, як Ви реагуєте на новини. Тому для них важливо розуміти, що Ви спокійні й не панікуєте.

Якщо Ви занепокоєні або засмучені, знайдіть час для себе і зверніться до інших родин, друзів та людей у Вашій громаді, яким Ви особисто довіряєте. Приділіть трохи часу заняттям, які допоможуть Вам розслабитися та відновити сили.

Порада 8. Обережно закінчуйте розмови

Дітям важливо знати, що вони не залишаться на самоті з бідою. Коли Ви завершуєте розмову про дражливі речі, оцініть рівень тривожності дитини: спостерігайте за мовою тіла, оцінюйте, чи використовує вона звичайний тон голосу, і дивіться, як вона дихає.

Нагадайте дитині, що вона може у будь-який час поговорити з Вами на будь-які інші теми, зокрема на складні. Нагадуйте, що Ви піклуєтеся про неї, слухаєте її і що вона може звернутися до Вас завжди!

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує ізолювати пацієнтів із підозрою на коронавірусну інфекцію COVID-19 та забезпечити їм стаціонарні умови. Це гарантує безпеку і якість медичних послуг і громадського здоров’я.

Однак існують альтернативні варіанти, коли:

 • у пацієнта немає можливості потрапити у стаціонар або це є небезпечним;
 • медичні заклади мають обмежені можливості й ресурси;
 • пацієнт відмовляється від госпіталізації.

Пацієнти з легкими симптомами та без первинних хронічних захворювань, як-от недуги легень або серця, ниркова недостатність чи ослаблений імунітет, можуть бути під домашнім наглядом.

Необхідно підтримувати комунікацію з медичними працівниками протягом усього періоду догляду за пацієнтом у домашніх умовах до його повного одужання.

Медперсонал повинен перевіряти стан здоров’я пацієнта по телефону або під час особистих регулярних візитів і за потреби робити діагностичні тести.

Пацієнт і члени його родини повинні дотримуватися особистої гігієни, заходів профілактики інфекції та інфекційного контролю. Усіх цих людей треба постійно підтримувати, здійснювати просвітницьку роботу та моніторинг стану їхнього здоров’я, оскільки всі члени сім’ї вважаються контактними особами.

Люди із симптомами повинні залишатися вдома, доки симптоми зникнуть, а одужання буде підтверджено клінічними та/чи лабораторними результатами (отримання двох негативних тестів ПЛР у реальному часі з інтервалом не менше 24 годин).

Пацієнта, що залишається вдома, необхідно розмістити в окремій кімнаті, яка добре провітрюється, та обмежити кількість осіб, які доглядають за ним. В ідеалі — доглядати має одна людина з хорошим здоров’ям. Не можна пускати до пацієнта відвідувачів. Також слід обмежити його пересування по квартирі.

Усі інші члени сім’ї повинні бути в іншій кімнаті, а якщо це неможливо, дотримуватися відстані не менше 1 м.

Також потрібно регулярно провітрювати приміщення загального користування: кухню, ванну кімнату тощо.

Під час перебування в одній кімнаті з пацієнтом особа, яка доглядає за ним, повинна носити медичну маску, що щільно прилягає до обличчя. Не слід торкатися зовнішньої частини маски руками. Заміняти маску слід раз на 2 години або якщо вона стала вологою чи забрудненою. Маску не можна використовувати повторно, а кожного разу після її зняття потрібно мити руки теплою водою з милом протягом 20–40 секунд.

Пацієнту і всім членам його родини також необхідно дотримуватися гігієни рук до та після приготування їжі, перед прийомом страв та після туалету.

Бажано використовувати одноразові паперові рушники для витирання рук. Якщо таких рушників немає, використовуйте рушники з тканини та замінюйте їх, коли вони стають вологими.

Постійно дотримуйтеся респіраторної гігієни: прикривайте рот і ніс під час кашлю або чхання згином ліктя чи одноразовими серветками, після чого слід мити руки.

Також варто уникати контакту з рідинами організму, зокрема пероральними або дихальними виділеннями та випорожненнями кишківника. Використовуйте одноразові рукавички. Мийте руки до та після їх використання.

Рукавички, серветки, маски та інші використані засоби захисту й гігієни необхідно помістити у захисний контейнер у кімнаті пацієнта, до моменту їх утилізації разом з іншими побутовими відходами.

Там, де це можливо, країнам рекомендують забезпечити утилізацію відходів на санітарні, а не неконтрольовані сміттєзвалища.

Уникайте контактування із предметами, якими користувався пацієнт. Не використовуйте спільні зубні щітки, сигарети, столові прибори, посуд, рушники, губки, постільну білизну тощо. Столові прибори та посуд після використання необхідно мити водою з милом або мийним засобом.

Щодня очищайте і дезінфікуйте поверхні, яких часто торкаються: дверні ручки, приліжкові тумбочки, каркаси ліжка та інші меблі для спальні. Використовуйте для цього звичайні побутові дезінфекційні засоби із 1% хлору.

Принаймні один раз на день дезінфікуйте 1%-м розчином хлору ванну і унітаз.

Предмети, якими користувався пацієнт (одяг, постільну білизну, рушники тощо) можна прати з порошком у машині за максимально можливої температури та ретельно висушувати.

Не струшуйте забруднені тканини та уникайте контакту шкіри та одягу із забрудненими матеріалами та предметами. Використовуйте одноразові рукавички та захисний одяг (наприклад, поліетиленовий фартух) під час очищення поверхонь, одягу чи білизни. Також слід мити руки до та після використання рукавичок.

За інформацією ВООЗ, люди із серцево-судинними та респіраторними захворюваннями (спричиненими зокрема курінням) мають високий ризик розвитку важких симптомів COVID-19.

Дослідження 55 924 лабораторно підтверджених випадків у Китаї показують, що показник смертності для пацієнтів із COVID-19 значно вищий серед хворих із серцево-судинними захворюваннями, діабетом, гіпертонією, хронічними респіраторними захворюваннями або раком, ніж у тих, хто не мав хронічних захворювань раніше.

Куріння є фактором ризику для будь-якої інфекції нижніх дихальних шляхів, а вірус, який спричинює COVID-19, вражає насамперед дихальну систему і часто спричиняє легке та важке ураження дихальних шляхів. Утім, COVID-19 є нещодавно виявленим захворюванням, тож безпосередній зв’язок між курінням і недугою ще не доведено.

Але очевидний взаємозв’язок між COVID-19 і здоров’ям серцево-судинної системи, а куріння є основною причиною серцево-судинних захворювань у всьому світі. Слабшу серцево-судинну систему мають хворі на COVID-19 із курінням в анамнезі. Це може зробити пацієнтів-курців сприйнятливими до важких симптомів, а отже збільшити ймовірність смерті.

Більше читайте у дослідженні: http://www.emro.who.int/tfi/know-the-truth/tobacco-and-waterpipe-users-are-at-increased-risk-of-covid-19-infection.html

Згідно із даними Центру контролю і профілактики захворювання США (CDC), люди з астмою можуть мати вищий ризик захворіти на нову коронавірусну інфекцію COVID-19. Новий коронавірус може викликати напад астми та пневмонії.

Наразі немає специфічного лікування або вакцини для запобігання COVID-19. Тому, найкращий спосіб запобігти захворюванню — уникнути впливу цього вірусу. Зокрема, під час спалаху COVID-19 у вашій місцевості, залишайтеся вдома якомога довше, щоб знизити ризик інфікування.

Дотримуйтеся точної інструкції прийому ліків від астми. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем та фармацевтом щодо екстреної доставки ліків, які відпускають за рецептом, наприклад, інгаляторів. Переконайтеся, що у вас є 30-денний запас безрецептурних ліків та обладнання, якщо потрібно довго залишатися вдома.

Щодня чистіть та дезінфікуйте поверхні, до яких торкаєтеся. Зокрема: столи, дверні ручки, вимикачі світла, стільниці, ручки, столи, телефони, клавіатури, сантехніку, крани та мийки. Уникайте дезінфікуючих засобів, які можуть викликати напад астми.

Збільшення випадків зараження COVID-19 викликають тривогу і стрес. Сильні емоції можуть спровокувати напад астми. Тому вживайте заходів, щоб впоратися зі стресом і тривогою.

 • Тримайтеся подалі від натовпу та людей із симптомами ГРВІ.
 • Часто мийте руки водою з милом протягом 20-40 секунд. Якщо немає такої можливості, використовуйте дезінфікуючий засіб із вмістом спирту не менше 60%.
 • Якщо у вашому будинку є людина, що захворіла, вона повинна ізолюватися від інших мешканців, щоб зменшити ризик поширення вірусу.
 • Уникайте спільного використання таких предметів як посуд, рушники тощо.
 • Якщо у вас виникли перші симптоми застуди, терміново зверніться до лікаря.

Більше про астму та COVID-19 читайте тут: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/asthma.html

Наразі немає вакцини для захисту від нової коронавірусної інфекції. Найкращий спосіб уберегтися — уникнути впливу цього вірусу. Тобто якомога менше виходити на вулицю і тісно контактувати з іншими людьми.

Як уберегтися від інфікування?

Тримайте дистанцію не менше 1,5-2 метра від людей із симптомами ГРВІ.

Не торкайтеся свого обличчя руками. Особливо уникайте доторків очей, носа і рота, оскільки саме через них інфекції найлегше проникнути в організм.

Під час приготування їжі термічно обробляйте продукти.

Ретельно й часто мийте руки теплою водою з милом протягом 20–40 секунд. Немає можливості помити руки? Обробіть їх антисептиком із вмістом спирту щонайменше 60%.

Під час кашлю і чхання прикривайте ніс і рот не долонею, а згином ліктя чи одноразовою серветкою.

Якщо відчули симптоми ГРВІ, зателефонуйте своєму сімейному лікарю і дізнайтеся про подальші дії.

А про те, як не втратити соціальної активності під час карантину, дивіться у інфографіці від Центру громадського здоров’я МОЗ України:

Правильне миття зменшує кількість мікробів на руках. Дослідники рекомендують мити руки:

 • До, під час і після приготування їжі;
 • Перед вживанням їжі;
 • До і після догляду за домом когось, хто хворий на блювоту або діарею;
 • До та після обробки порізу чи рани;
 • Після відвідування туалету;
 • Після зміни памперсів або прибирання за дитиною, яка користувалася туалетом;
 • Після продування носа, кашля або чихання;
 • Після дотику до тварини, корму для тварин або відходів тваринного походження;
 • Після поводження з домашньою їжею або домашніми тваринами;
 • Після обробки порізу або рани;
 • Після торкання сміття або викидання сміття в вуличний смітник;
 • В будь-який час, коли Ваші руки помітно брудні;
 • Частіше, якщо у вас застуда або грип.
Під час пандемії COVID-19 також слід мити руки:
 • Після того, як Ви побували в громадському місці та торкнулися предмета чи поверхні, до яких часто можуть торкатися інші люди, наприклад, дверні ручки, столи, бензонасоси, кошики для покупок або електронні касири / екрани тощо.
 • Перш ніж торкатися очей, носа чи рота, адже саме так мікроби потрапляють у наші органи.

На сьогодні недостатньо інформації, щоб визначити, чи передається вірус від матері дитині під час вагітності, або який вплив інфікування матері може мати на дитину. Наразі це питання вивчається. Вагітним жінкам слід продовжувати дотримуватися відповідних запобіжних заходів, щоб захистити себе від захворювання, і негайно звертатися за медичною допомогою, якщо у них виникають такі симптоми, як лихоманка, кашель або утруднене дихання.

Усі матері, що знаходяться в уражених регіонах і регіонах підвищеного ризику та мають симптоми лихоманки, кашлю або утрудненого дихання, мають негайно звернутися за медичною допомогою та дотримуватися вказівок лікаря.

Зважаючи на переваги грудного вигодовування та незначну роль годування грудьми в передачі інших респіраторних вірусів, матері можуть продовжувати годувати грудьми, дотримуючись усіх необхідних запобіжних заходів.

Для того, щоб матері, яка має симптоми лихоманки, кашлю або утрудненого дихання, було безпечно годувати грудьми, їй необхідно надягати маску, коли вона перебуває поблизу дитини (зокрема, під час годування дитини), мити руки до і після контакту з дитиною, та чистити та/або дезінфікувати забруднені поверхні. Це все треба робити в усіх випадках, коли хтось, хто має підтверджений діагноз або підозру на інфікування COVID-19, контактує з іншими людьми, у тому числі з дітьми.

Якщо захворювання у матері протікає важко, її слід заохочувати зціджувати молоко і давати його дитині у чистій чашці та/або ложці, при цьому дотримуючись тих самих методів профілактики передачі інфекції.

Зверніться до лікаря, але пам’ятайте, що в Північній півкулі нині сезон грипу, і симптоми COVID-19 (такі, як кашель або лихоманка), можуть бути схожими на симптоми грипу або звичайної застуди – захворювань, які трапляються набагато частіше.

Продовжуйте дотримуватися гігієни рук, як-от регулярно мийте руки, кашлевого етикету, дотримуйтесь графіку вакцинації для вашої дитини, щоб ваша дитина була захищена від вірусів та бактерій, які викликають інші захворювання.

Як і у випадку з іншими респіраторними інфекціями, такими як грип, якщо у вас або вашої дитини є симптоми, негайно звертайтеся до лікаря і намагайтеся уникати відвідування громадських місць (робоче місце, школа, громадський транспорт), щоб вірус не поширювався на інших.

Практика гігієни рук та дихання важлива у ВСІ часи та є найкращим способом захисту інших та себе. COVID-19 - не виняток.

По можливості підтримуйте принаймні 1 метр відстані між собою та іншими людьми. Це особливо важливо, якщо Ви стоїте біля того, хто кашляє або чхає.

Оскільки деякі інфіковані люди можуть ще не проявляти симптомів або їх симптоми можуть бути слабкими, підтримка фізичної відстані з усіма є хорошою ідеєю.

Якщо Ви були в тісному контакті з кимось, хто хворіє на COVID-19, Ви можете заразитися.

Тісний контакт означає, що Ви живете з або перебуваєте в установах на відстані менше 1 метра від тих, хто має захворювання. У цих випадках найкраще залишитися вдома на самоізоляції.

Будь ласка, зробіть наступне:

 • Якщо Ви захворіли, навіть при дуже легких симптомах Вам доведеться самоізолюватися;
 • Якщо спостерігається розвиток симптомів коронавірусної інфекції, тоді самоізолюйтеся та стежте за своїм станом;
 • Ви можете заразити інших людей на ранніх стадіях захворювання, коли у Вас просто легкі симптоми, тому рання самоізоляція дуже важлива;
 • Якщо у Вас немає симптомів, але Ви були піддані інфікованій людині, самостійно проводите карантин протягом 14 днів.

Якщо Ви безумовно хворі на COVID-19 (є підтвердження тестом) потрібно протягом 14 днів самоізолювались навіть після того, як симптоми зникли - досі невідомо точно, як довго люди залишаються заразними після одужання.

Дослідження показують, що діти та підлітки так само можуть заразитися, як і будь-яка інша вікова група, і можуть поширювати захворювання.

На сьогоднішній день є свідчення, що діти та молодь рідше хворіють на COVID-19 з важкими наслідками, але важкі випадки все ж можуть траплятися в цих вікових групах.

Діти та підлітки повинні дотримуватися тих самих вказівок щодо карантину та самоізоляції, якщо є ризик захворювання або проявляються симптоми коронавірусної хвороби. Особливо важливо, щоб діти уникали контактів з людьми похилого віку та іншими людьми, яким загрожує більш серйозна хвороба.

Будьте в курсі найновішої інформації про спалах COVID-19, доступної на веб-сайті ВООЗ та через свій національний орган охорони здоров'я. У більшості країн світу спостерігалися випадки зараження COVID-19, а у багатьох спостерігаються спалахи. Влада Китаю та деяких інших країн досягла успіху в сповільненому спалаху. Однак ситуація непередбачувана, тому регулярно перевіряйте останні новини.

Ви можете знизити шанси заразитися або поширити COVID-19, вживши декількох простих запобіжних заходів:

 • Регулярно і ретельно очищайте руки антисептиком на основі спирту або мийте їх з милом. Чому? Миття рук з милом або використання антисептику на основі спирту вбиває віруси, які можуть бути на ваших руках.
 • Витримуйте принаймні 1-1,5 метри відстаны між собою та іншими. Чому? Коли хтось кашляє, чхає або говорить, вони розпорошують невеликі крапельки рідини з носа чи рота, які можуть містити вірус. Якщо Ви занадто близько, Ви можете вдихнути крапельки, включаючи вірус COVID-19, якщо людина має захворювання.
 • Уникайте відвідування великих скупчень людей. Чому? Якщо люди збираються в натовпі, Ви, швидше за все, будете мати контакт з тим, хто хворіє на COIVD-19. В натовпі складніше підтримувати фізичну відстань у 1-1,5 метри.
 • Не торкайтеся очей, носа та рота. Чому? Руки торкаються багатьох поверхонь і можуть підхопити віруси. Після зараження руки можуть перенести вірус на очі, ніс чи рот. Звідти вірус може потрапити у Ваш організм і заразити Вас.
 • Слідкуйте за тим, щоб Ви та оточуючі люди дотримувалися належної гігієни дихання. Це означає покривати рот і ніс зігнутим ліктям або тканиною при кашлі або чханні. Потім негайно утилізуйте використану тканину і вимийте руки. Чому? Крапельки поширюють вірус. Дотримуючись належної гігієни дихання, Ви захищаєте оточуючих людей від вірусів, таких як застуда, грип та COVID-19.
 • Будьте вдома і самоізолюйтеся навіть при незначних симптомах, таких як кашель, головний біль, легка температура поки Ви не одужаєте. Нехай хтось принесе Вам припаси. Якщо Вам потрібно вийти з дому, надіньте маску, щоб не заразити інших. Чому? Уникнення контакту з іншими захистить їх від можливих вірусів COVID-19 та інших вірусів.
 • Якщо у Вас лихоманка, кашель і утруднене дихання, негайно зверніться до лікаря, але заздалегідь зателефонуйте по телефону і дотримуйтесь вказівок місцевого органу охорони здоров’я. Чому? Державні та місцеві органи влади матимуть найсвіжішу інформацію про ситуацію у Вашому районі. Заздалегідь зателефонувавши, Ваш лікар може швидко направити Вас до потрібної медичної установи. Це також захистить Вас і допоможе запобігти поширенню вірусів та інших інфекцій.
 • Будьте в курсі останньої інформації з надійних джерел, таких як ВООЗ або Ваші місцеві та національні органи охорони здоров'я. Чому? Місцеві та національні органи влади найкраще консультувати, що люди у вашому районі повинні робити, щоб захистити себе.

Ще ні.

На сьогоднішній день не існує вакцини та специфічних противірусних препаратів проти COVID-19. Однак людям, особливо особам із серйозними захворюваннями, може знадобитися госпіталізація, щоб вони могли отримати рятівне лікування від ускладнень. Більшість пацієнтів одужують завдяки такій допомозі.

Наразі розслідуються можливі вакцини та деякі специфічні методи лікування. Вони проходять перевірку за допомогою клінічних випробувань. ВООЗ координує зусилля з розробки вакцин та лікарських засобів для профілактики та лікування COVID-19.

Найефективніші способи захисту себе та інших людей від COVID-19 - це:

 • мити руки часто і ретельно;
 • не торкайтеся очей, рота та носа;
 • при кашлі прикривайте рота згином ліктя або серветкою. Якщо використовується серветка, негайно викиньте її та вимийте руки;
 • витримуйте відстань не менше 1-1,5 метра від інших.
Час між зараженням на COVID-19 і моментом початку симптомів зазвичай становить від п'яти до шести днів, але може становити від 1 до 14 днів.

COVID-19 поширюється шляхом передачі від людини до людини.

Про інші віруси в родині коронавірусів ми вже багато знаємо, і більшість цих типів вірусів мають походження від тварин. Вірус COVID-19 (також його називають SARS-CoV-2) - це новий вірус у людини. Можливе тваринне джерело походження COVID-19 ще не підтверджене, але дослідження тривають.

ВООЗ продовжує стежити за останніми дослідженнями з цієї та інших тем COVID-19 та оновлюватиметься, коли з’являться нові результати.

Кілька собак та котів (домашні коти та тигр), які контактували із зараженими людьми, показали позитивну реакцію при тестуванні на COVID-19. Крім того, тхори, схоже, сприйнятливі до інфекції. В експериментальних умовах і коти, і тхори змогли передати інфекцію іншим тваринам того ж виду, але немає доказів того, що ці тварини можуть передавати хворобу людині та грати роль у поширенні COVID-19COVID-19 в основному поширюється через краплі, що утворюються, коли заражена людина кашляє, чхає або говорить.

Під час поводження з тваринами та догляду за ними завжди слід виконувати основні гігієнічні заходи. Сюди входить миття рук після поводження з тваринами, їх їжею або приладдям, а також уникнення поцілунків, лизання або спільного використання їжі.

Більш докладні рекомендації доступні на веб-сайті Всесвітньої організації охорони здоров'я тварин (OIE): https://www.oie.int/en/scientist-expertise/specific-information-and-recommendations/questions-and-answers-on-2019novel-coronavirus/

ВООЗ продовжує стежити за останніми дослідженнями з цієї та інших тем COVID-19 та ми будемо оновлювати інформацію, коли будуть доступні нові результати.

Найголовніше, що потрібно знати про коронавірус на поверхнях, - це те, що їх легко можна очистити звичайними побутовими дезінфікуючими засобами, які знищать вірус.

Дослідження показали, що вірус COVID-19 може витримати до 72 годин на пластиці та нержавіючої сталі, менше 4 годин на міді та менше 24 годин на картоні.

Як завжди, чистіть руки антисептиком на основі спирту або мийте їх з милом. Не торкайтеся очей, рота чи носа.

Ні. Антибіотики не діють проти вірусів; вони працюють лише на бактеріальні інфекції. COVID-19 викликається вірусом, тому антибіотики не працюють. Антибіотики не слід застосовувати як засіб профілактики або лікування COVID-19. У лікарнях лікарі іноді використовуватимуть антибіотики для запобігання або лікування вторинних бактеріальних інфекцій, які можуть бути ускладненням COVID-19 у важкохворих пацієнтів. Їх слід застосовувати лише за вказівкою лікаря для лікування бактеріальної інфекції.

Критерії за якими людина може вважатися контактною:

 • Особа проживає в одному домі з хворим на COVID-19.
 • Особа мала прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19 (наприклад, через рукостискання).
 • Особа мала контакт із слизовими виділеннями з дихальних шляхів хворого на COVID-19 (наприклад, перебування в зоні пацієнта під час кашлю, чи доторкування руками до використаних серветок) та не використовувала засоби індивідуального захисту.
 • Особа контактувала із хворим на COVID-19 на відстані до одного метру протягом 15 хвилин і більше, за умови не використання відповідних засобів індивідуального захисту або з підозрою щодо неправильного їх використання (наприклад, порушення цілісності рукавичок).
 • Особа перебувала у закритому середовищі (наприклад, аудиторія, кімната для засідань, зал очікування закладу охорони здоров’я) із хворим на COVID-19 протягом 15 хвилин і більше на відстані менше одного метру.
 • Медичний працівник або інша особа, яка надає медичну допомогу або проводить догляд за хворим на COVID-19.
 • Працівники лабораторій, які обробляють зразки з дихальних шляхів отримані від хворих на COVID-19.
 • Працівники патологоанатомічних/судово-медичних бюро/відділень, які безпосередньо приймали участь у розтині тіла, в тому числі взятті зразків для проведення ПЛР-дослідження навіть за умови використання відповідних засобів індивідуального захисту.
 • Контакт в літаку в межах двох сидінь (у будь-якому напрямку) з хворим на COVID-19, супутники подорожі.
 • Члени екіпажу, які проводили обслуговування в салоні літака, де знаходився хворий.
 • Якщо тяжкість симптомів (наприклад, частий кашель) або переміщення особи вказують на більш велику зону ризику щодо зараження, пасажири, які сидять у всій секції, або всі пасажири повітряного судна можуть вважатися контактними.

Затверджені такі рекомендації щодо безпечного поховання померлих від COVID-19

 • до обрядів перед похованням, у разі крайньої необхідності, може допускатись не більше ніж 10 осіб за умови одночасного перебування у приміщенні;
 • не більше 1 особи на 10 квадратних метрів;
 • під час обряду між присутніми має бути безпечна дистанція у 1,5 метра;
 • поцілунки тіла померлої особи забороняються, оскільки існує пряма можливість інфікування.
 • поховання або кремація тіла мають здійснюватися у щільно закритій труні;
 • органи місцевого самоврядування здійснюють облік осіб, які були присутні під час поховання.

Для медичних працівників, які безпосередньо контактують з тілами, діють наступні правила:

 • Обов'язкове використання засобів індивідуального захисту: рукавичок, водостійкого ізоляційного халата із довгими рукавами.
 • Під час розтину тіла обов'язкове використання водостійкого ізоляційного халата із довгими рукавами або комбінезону, окуляр або захисного щитка, респіратору з класом захисту не нижче FFP2, медичної одноразової шапочки.
 • Під час транспортування тіла до моргу обов'язкове використання засобів індивідуального захисту, які унеможливлюють можливість інфікування через контакт з фізіологічними рідинами. Контакти з тілом мають бути мінімізовані.
 • При транспортуванні до крематорію або місця поховання рекомендується застосовувати непроникні герметичні пакети-мішки для тіла.
 • Для приміщення де перебувала померла особа рекомендується звичайне прибирання приміщень з подальшим проведенням заключної дезінфекції.

Під час підготовки до поховання чи кремації тіла померлої особи впроваджено наступні правила:

 • Медичні працівники мають провести інструктаж особам, які беруть участь в ритуальних діях, що передбачають контакт із тілом.
 • До ритуальних обрядів перед похованням, у разі крайньої необхідності, може допускатись не більше ніж 10 осіб за умови одночасного перебування у приміщенні не більше 1 особа на 10 квадратних метрів.
 • Під час обряду між присутніми має бути безпечна дистанція у 1,5 метри.
 • Тіла померлих мають бути оброблені дезінфекційним розчином та поміщені у непроникний герметичний пакет-мішок.
 • Поцілунки тіла померлої особи забороняються, оскільки існує пряма можливість інфікування.
 • Поховання або кремація тіла мають здійснюватися у щільно закритій труні.
 • Органи місцевого самоврядування здійснюють облік осіб, які були присутні під час поховання.

По-перше, COVID-19 і віруси грипу мають подібну клінічну картину захворювання. Тобто вони обидва викликають респіраторне захворювання, яке представляє собою широкий спектр захворювань від безсимптомного або легкого до важкого захворювання і смерті.

По-друге, обидва віруси передаються при контакті, краплях і фомітах. В результаті ті ж заходи громадської охорони здоров'я, як гігієна рук і дотримання дихального етикету (кашель в лікоть або в одноразову серветку), є важливими діями, які все можуть попередити інфекцію.

Швидкість передачі є важливою відмінністю між двома вірусами. Грип має більш короткий середній інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і більш короткий послідовний інтервал (час між послідовними випадками), ніж у вірусу COVID-19. Послідовний інтервал для вірусу COVID-19 оцінюється в 5-6 днів, в той час як для вірусу грипу послідовний інтервал становить 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж COVID19.

Крім того, передача в перші 3-5 днів хвороби або потенційно предсимптомна передача - передача вірусу до появи симптомів - є основною причиною передачі грипу. Хоча ми маємо дані про поширення вірусу SARS-CoV-2 за 24-48 годин до появи симптомів, в даний час це не є основною причиною передачі.

Передбачається, що репродуктивне число Ro - число осіб, яких може інфікувати одна захворіла людина - для вірусу SARS-CoV-2 становить від 2 до 2,5, що вище, ніж для грипу. Проте, оцінки як SARS-CoV-2, так і вірусів грипу дуже контекстні і специфічні для часу, що ускладнює прямі порівняння.

Діти є важливими факторами передачі вірусу грипу в суспільстві. Для вірусу SARS-CoV-2 початкові дані показують, що діти страждають менше, ніж дорослі, і що частота випадків у віковій групі 0-19 років низька.

Додаткові попередні дані, отримані в домашніх господарствах в Китаї, показують, що діти заражаються від дорослих, а не навпаки.

У той час як спектр симптомів для цих двох вірусів однаковий, частина з важким захворюванням, схоже, відрізняється.

Для COVID-19 дані на сьогоднішній день припускають, що 80% інфекцій є легкими або безсимптомними, 15% є тяжкими інфекціями, які вимагають кисневої терапії, і 5% є критичними випадками, які вимагають штучної вентиляції легень. Ці важкі і критичні випадки інфекції більш серйозніші, ніж спостерігається для при грипі.

Найбільш схильні до ризику важкої грипозної інфекції діти, вагітні жінки, люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями і люди з імунодефіцитом. Для COVID-19 поточні дослідження показують, що старший вік і наявні супутні захворювання підвищують ризик розвитку важкої інфекції.

Смертність від SARS-CoV-2 вище, ніж від грипу, особливо від сезонного грипу. Хоча для повної розуміння справжньої смертності від COVID-19 буде потрібно якийсь час, наявні у нас дані показують, що коефіцієнт летальності (число зареєстрованих смертей, поділене на зареєстровані випадки) становить 3-4%, частота смертей від інфекції (число зареєстрованих смертей, поділене на кількість інфекцій) буде нижче. Для сезонного грипу летальність зазвичай значно нижча 0,1%. Однак летальність в значній мірі визначається від доступності та рівня надання медичної допомоги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *